
Изтегляне на приложението
За контакти: gb.vba@tsacdop.kintseverub
Многополюсен свят? Не, отново двуполюсен
Раздел: Кратки разбори
11.03.2026 г. ▶
Автор: Веселин Николов (от „Без компромис“) (само заглавието е на Буревестник)
Обнародване на статията: 11.03.2026 г. (в профила на „Без компромис“ във Фейсбук: https://www.facebook.com/Bezkompromis.2022)
Един опит за обобщение и анализ на военния конфликт в Близкия Изток, след 10 дни бойни действия.
Ако разглеждаме събитията от гледна точка на геополитиката, трябва да се каже следното, без заобикалки: Това е война на САЩ срещу Китай целяща да задържи експоненциалното китайско икономическо и военно развитие, да се забави напредъкът на Китай в ключови области и технологии на Четвъртата индустриална революция. Светът, в който вече живеем, не е "многополярен", както ни казват "анализатори и инфлуенсъри", а двуполюсен (САЩ - Китай) и такъв ще си остане, защото въпреки Орешник и Буревестник, с БВП по-малък от този на китайската провинция Гуандун, Русия не може да бъде глобален фактор, а регионален, макар и мощен военно, съюзник на Китай.
Появиха се интерпретации на конфликта и от гледната точка на религията и есхатологията, като борба на "дълбоките сили" за издигане на Третия храм в Йерусалим на мястото на Ал Акса (Всъщност е Втори храм, но това е дълга тема), както и като сблъсък между Доброто и Злото в Последните времена. Не трябва да се подценяват и тези мнения, особено като знаем за окултните корени, традиции и практики сред елитите на Запада.
Масираните въздушни удари на САЩ - Израел унищожиха физически по-голямата част от духовното и военно-политическо ръководство на Иран, нанесоха сериозни поражения по военната и цивилна инфраструктура, доведоха до смъртта на 1250 души (към вчера). Но не постигнаха основната си цел - колапс на режима, протести и нова проамериканска власт начело с Шаха Реза Пахлави, например. Напротив, в Иран се наблюдава силен патриотичен подем, многобройни митинги се провеждат всяка вечер в градовете, етническите и религиозни малцинства заявиха подкрепа за централната власт, даже белуджистанските кланове осъдиха външната агресия. Опитът за интервенция отвън също се провали. Кюрдите този път отказаха ролята на полезни идиоти. Клановете Барзани и Талабани в Северен Ирак пазят неутралитет. Първоначалните информации, че отрядите на Кюрдската работническа партия ще навлязат в Иран бяха отречени от самата партия. Сирийското подразделение на ПКК (PYD-YPG), предупреди иранското ПКК (PJAK), да не вярва на САЩ, защото накрая ще бъдат предадени. Както се казва "По-добре късно, отколкото никога" да ти дойде акъла, в случая на кюрдите...
Атаката под фалшив флаг срещу международното летище в Нехичеван също се провали, Азербайджан "не се върза".
Въздушният удар на САЩ срещу девическото училище в Минаб убил 170 деца възмути и потресе всеки нормален човек в света, без пропагандистите и по-голямата част от журналистите, те очевидно не спадат в тази категория, на нормалните...Простотията на Тръмп, че иранците са откраднали ракета Томахоук и сами са си ударили училището беше апотеоз на цинизма, но също беше приета без особени коментари от медиите.
Какви са загубите на коалицията САЩ - Израел към момента, според официални и медийни публикации? САЩ обявиха за 8 убити свои военни, а Ройтерс подаде за 150 ранени американци. Иран твърди, че е свалил 8 американски самолета Ф-15, един разузнавателен самолет Ю-2, 12 многоцелеви дрона "Рийпър", 40 израелски дрона "Хермес", 4 "Хирам" и 1 "Орбитер".
Иранските комбинирани удари (ракети - дронове) срещу военните бази на САЩ в Региона доведоха до сериозни поражения и евакуация на някои от тях. Въздушните удари на Иран срещу Израел целят основно изтощаване на ПВО, но има и не-малко попадения, които достигат до информационните канали, въпреки много сериозната военна цензура въведена от израелските власти. Включването и на Хизбула във войната също има своето значение, най-малкото ангажира израелската армия в северните райони на страната.
Затварянето от Иран на Ормузкия проток беше истинско земетресение за световните пазари, а се очаква тези дни "Ансар Аллах" (йеменските хути), да затворят отново протока Баб Ал Мандеб, което ще е нещо като цунами след икономическото земетресение...
Какво можем да очакваме? Иранският режим няма да падне, това първо. Второ, въпреки кьорфишеците, че "ракетите и установките на Иран свършват", такова нещо няма, иранците могат и ще продължат с обстрелите на изтощение. Да припомним това, което каза Нетаняху за ракетния потенциал на Иран - 28 хиляди ракети, от различни видове.
Най-вероятен сценарий за развитие на ситуацията е след няколко седмици и двете страни да обявят "победа" и конфликтът да се замрази отново. Но, дългосрочно и стратегически, пасивите остават за САЩ.
Каква е най-общо, стратегията на САЩ в момента и в близка перспектива, ще опитам да я обясня с думи ала Тръмп: Западното полукълбо е за нас, за Източното ще се пазарим. Е, да, но май-май "иранската сделка" няма да се случи. А след това и други пазарлъци ще се провалят. Превръщането на Китай във водещ световен фактор през следващото десетилетие ще измести сферите на влияние и САЩ и компания ще трябва да отстъпят в Западното полукълбо, като може да се наложи "да делят" и Южна Америка. Къде ще минава границата на двуполюсния свят в Европа, нещо което ни вълнува и нас? Дори и най-разпалените евроатлантици вече не си вярват за линията от Балтийско до Черно море. Остава да се види дали ще е през Централна Европа, както през Студената война, или по Ламанша, както е в антиутопиите на Оруел и Голдинг? Предстои да видим.




