Буревестник - Български подкаст за геополитика

Изтегляне на приложението
Слушайте:            

Присъединете се: 

За контакти: gb.vba@tsacdop.kintseverub
Начало
Подкаст
Кратки разбори
Преводи на чуждестранни статии

„Върховенството на закона“ - най-голямата заплаха за демокрацията

Раздел: Кратки разбори
19.05.2021 г.


От Брюксел и Вашингтон често повтарят мантрата за „върховенство на закона,“ особено към по-слабите си васали като България и най-вече към непослушни такива като Унгария, които трябвало да наложат този принцип в политическите си системи. Дали те правят това от загриженост за нас, защото искат да живеем в страни, където цари справедливост и честни обществени отношения? Сигурно нещо подобно биха казали, ако ги попитаме, но човек трябва да е безкрайно наивен, за да повярва на такова твърдение. Други са техните цели. Съдебната власт е най-лесна за овладяване от глобалистите, тъй като магистратите не се явяват на избори, и чрез нея те могат успешно да подчинят дори и общества, в които обикновеният човек е категорично против новите глобалистически лъжеценности, и съответно няма как партиите, които ги изповядват, да вземат властта. Такава страна е и България.

Досега либералният модел ни учеше за разделение на властите - законодателна, изпълнителна и съдебна, които трябвало да са независими една от друга, и равнопоставени. А сега изведнъж трябва да забравим за тази равнопоставеност, и да приемем „върховенството на закона“, сиреч съдебната власт да бъде над останалите две?! Защо така? Да не би да е именно защото практиката е показала, че много по-лесно глобалистите слагат ръка на съдебната власт, отколкото на другите две? Спомняте ли си през 2017 г., когато в Закона за съдебната власт се предвиждаха промени, които да ограничат възможността за финансиране от чужбина на съсловните организации на магистратите? Мигновено фондация „Америка за България“ възропта и излезе с протестно писмо, в което се обясняваше как подобна промяна „отричала евроатлантическите ценности.“ Явно това чужди сили да могат неограничено да купуват влияние в съдебните системи на дадена страна е водеща „евроатлантическа ценност“! ГЕРБ веднага козируваха и оттеглиха промените. И така, една чужда фондация се оказа по-силна в законодателството от управляващата коалиция, демократично избрана от Българския народ. Този случай е изключително прозрачен пример, че глобалистите ползват съдебната власт да държат по-лесно под контрол васалните си страни.

Нещо повече, глобалистите ползват съдебната власт да държат по-лесно под контрол дори щаб-квартирата си САЩ, и това се видя изключително ясно по време на президентството на Тръмп, когато съдии от най-ниско до най-високо равнище блокираха негови решения от всякакъв род и така му пречеха да си върши работата. Почти винаги тези блокирания по-късно, понеже бяха абсолютно несъстоятелни в правен смисъл, падаха на по-горни инстанции, но това отнемаше седмици и месеци, напълно достатъчно да затлачи работата на изпълнителната власт и да ѝ попречи да постига целите си и да изпълнява обещанията си към избирателите, заради които в крайна сметка Тръмп беше избран. Не е ли това погазване на демокрацията, на волята на народа, не е ли налагане на съдебната власт, за която никой никога не е гласувал, над изпълнителната и законодателната?

Но да се върнем пак на прословутия лозунг, който е несъстоятелен дори и сам по себе си. Защото, като говорят за „върховенство на закона“, говорещите вземат ли предвид кой пише законите в една страна? Нима това не е партията, която е на власт? Ако трябва строго да се придържаме към принципа за „върховенство на закона“, това не дава ли теоретично възможност на една партия или коалиция с пълно мнозинство да наложи практическа диктатура, като измени вече „върховните“ според този принцип закони в своя полза? Тогава за каква справедливост може да става дума?

Но в крайна сметка, говорят ли Брюксел и Вашингтон дори наистина за „върховенство на закона“ или по-скоро става дума за „върховенство на глобалистическите директиви“? Очевидно второто. Доказателство за това е постоянното роптаене и натиск върху Полша и Унгария, щом някоя от тях приеме даден закон, който се счете за заплаха от глобалистите. Веднага се задействат да протестират и НПО-тата в дадените страни, които са под глобалистически контрол. Полша и Унгария имат достатъчно силни водачи, които удържат на този натиск. България - не, както се вижда в горепосочения пример. Но докога поляците и унгарците ще удържат? Какво става, когато партиите на Качински и Орбан загубят властта си един ден? Дори и те няма да са вечни, макар и да докарват глобалистите до такава истерия, че да сглобяват коалиции тип „тюрлю-гювеч,“ обединяващи техни подчинени от крайно-лявото до крайно-дясното, само и само да се опитат да ги съборят. Ако ги сменят водачи, които да следват „върховенството на закона“ в глобалистическия смисъл, и техните народи ще се видят с подменени от политиците ценности, както това стана в Западна Европа в последните десетилетия. Какво общо има това с демокрацията?!

В оставащите до изборите дни ние трябва добре да помислим кой искаме да ни управлява след Борисов... Защото сред кандидатите за власт има такива, които с удоволствие биха използвали евроатлантическото „върховенство на закона“, за да задушат Българската демокрация.